Slotved Dyrehave
Foto2010 havde igen en tur til Slotved Dyrehave – denne gang var focus på den specielle form for fotografering ICM-intentional Camera Movemen, som flere medlemmer gerne ville prøve og få mere erfaring med.
ICM-intentional Camera Movement er en fotoform, hvor skarpt ikke er interessant i sig selv. Med lukkertider på ca. 1/30 sek op til 30 sek, altså “lang lukkertid”, bevæges kameraet med lukkeren åben. Teknikken giver altså bevægelses-u-skarpe billeder.
Lidt om Slotved Dyrehave:
Slotved Dyrehave er 200 ha. skov og åben natur i kuperet landskab. Der er flotte skovbryn, gamle karaktertræer, fine udsigter, vandløb, gravhøje, hulveje og andre kulturspor og masser af fugle og andre spændende arter. I 2018 blev dyrehaven udvidet fra 32 til 175 ha. og rummer nu både dådyr og krondyr. Hjortenes græsning giver gode forhold for mange arter og er med til at sikre den åbne natur.